Pruudid! Andke endast märku!

Hiiumaa Muuseumis valmib sel suvel ainulaadne hiidlaste mere- ja pulmatekk 

Sel suvel on kõigil abielluvatel võimalus oma liitu kinnitada ka niidi ja nõelaga. Selle puhuks annab muuseum värsketele pruutidele punast värvi riba, mida teki külge õmmelda. Punane on läbi mitme sajandi olnud Hiiu naiste jaoks elujõu, armastuse ja kaitse värv. 

Rüid ehk nukkudega tekid kadusid aktiivsest kasutusest juba rohkem kui sajand tagasi. Ometi saab arhiiviandmetele tuginedes väita, et 19. sajandil olid taolised rasked tekid, eriti Käina kandis, üsna levinud. 

Vanade pärimuskildude põhjal imiteeris rüi karusnahka, mis tegi teki harukordselt soojapidavaks. Sellest lähtuvalt on tekil justkui kaks kihti – alustekk ja pealiskord, mille moodustavad alusriide külge õmmeldud kaltsuribad ehk nukud. Nukkude materjaliks kasutati ära kõik villased tekstiilijäätmed, mis majapidamises olid, isegi vanad viltkaabud lõigati rüi peale. Kangatükid tegid teki raskeks, nii et haige mees ei tohtinud seda peale võttagi. Ometi võeti soe tekstiil kaasa heinamaale või kalastusretkele –  sinna, kus oli vaja öö jahedal ajal mööda saata. 

Lisaks väga praktilistele omadustele oli rüil ka laiem sotsiaalne tähendus, kuna kuulus Hiiumaa pruudi kaasavara hulka. Teki tegemiseks korraldati talguid ning pruudile toodavate andamite seas oli veel 19. sajandilgi nukkudeks sobilik riidekraam. 

Pruudid, andke endast märku kadri.kuusk@hiiumaamuuseum.ee