Mihkli talumuuseumi leivanädala õpilasprogrammist „Jätku leiba!“ 

Leivanädalat tähistatakse Eestis juba 1998. aastast ja nii tähistati ka möödunud nädalal Mihkli talumuuseumis leivanädalat õppeprogrammiga “Jätku Leiba!”. 

Programmidest võtsid osa peaaegu kõik Hiiumaa lasteaiad ja põhikooli 1-4. klassid.  Kokku viisime läbi programmi 14 laste grupile, kus osales kokku 266 last.

Programmi alguses kogunesime ja jagunemine väiksemateks gruppideks. Iga grupp käis läbi neli teemapunkti, mis hõlmasid erinevaid leivateo etappe.
Esmalt läksime rehe alla, kus tutvustasime lastele rukki külvamise ja lõikamise tööriistu. Rääkisime sellest milleks ja kuidas kasutati rehe rabamispinki, varti ja kooti ning kuidas käis tuulamine ja käsikiviga jahvatamine. Lastega koos arutasime, kes neid töid peres tegid. 

Viljaaidas arutasime koos, mis on aidad ja mida nendes hoiti. Lapsed said teada, mis on viljakirst ja seda, miks seal hoiti rukkiteri, aga mitte jahu. Uurisime, mis vahe on rukki täisterajahul, rukkikroov- ja rukkipüülijahul. Rääkisime agana- ja hädaleivast ning vaatasime, mida häda puhul leivajahule lisati, et jahu rohkem jätkuks. Lõpuks oli kõigil soovijatel võimalus proovida ise korralikku jahukotti tõsta. 

Rehetoas uurisime, kus need parred on ja kuidas need viljavihud seal kuivasid. Lapsed nägid suurt leivaahju ja said teada, kuidas leibasid küpsetati. Julgemad soovijaid said leivalabidat ka ise käes hoida. Saime selgeks, mis on juuretis ja mida leivataigna sisse veel pandi, et tuleks ikka hea ja maitsev leib. Lõpuks kogunesime suure leivaküna ümber, kus sõtkusime valmis taigna ja ühtlasi vestlesime sellest, kui tihti taluperes leiba küpsetati. Nuusutada sai ka kääritatud haputainast. 

Rehemaja uues köögis istusime kui üks suur pere ümber laua – söödi ühest kausist suppi ja hammustati head rukkileiba peale, mida perepea laua otsas lastele lõikas. Proovida sai kolme erinevat sorti leiba. Arutasime ühiselt ka leivaga seotud kombeid ja uskumusi ning mängisime ringmängu „Me lähme rukist lõikama“. 

Programmi läbiviimisele tulid appi Hiiumaa Köök ja Pagar, kes varustas meid leibadega ja Hiiu Jähu kelle veskikivide vahelt tulid meile erinevat sorti jahud.
Suur tänu koostööpartneritele ja kõikidele lastele ja õpetajatele, kes programmist osa võtsid.  

Fotod: SA Hiiumaa Muuseumid 
Rohkem pilte leiad meie Facebooki lehelt.