Fotonäitus „Kõva kivi pehmus“ – Aado Algvere ehtekunst

Näitus „Kõva kivi pehmus”
Hiiumaa Muuseumi PIKAS MAJAS 14.05.–14.06.2022.
Hiiu naised kannavad Aado Algvere ehteid Kerttu Kruusla fotodel. Näitusel saab näha Kärdla linnapea ametiraha ja valikut medalitest ja märkidest, millest osa on Hiiumaa Muuseumi kogust, osa andis näitusele autor ise.

Aado Algvere on ehete valmistamisel kasutanud poolvääriskive, mida leidub Hiiumaa randades. Ta lihvis oma oskusi terasegraveerija ja märkide valmistajana 1960ndatel Tallinnas Pioneeris, 1970ndatel Arsis ja Tallinna Teenindusmajas. 1984. aastal kolis ta hiidlasest abikaasa maalikunstnik Liia Lüdig-Algverega Hiiumaale ja sai terasegraveerijana tööd Emmaste kolhoosi abitootmisosakonnas Leisus. Alates 1992. aastast on ta teinud enamasti individuaaltellimusel autoriehteid.

Näitusel „Kõva kivi pehmus“ on eksponeeritud fotod, mil 12 Hiiumaa naist kannavad Aado Algvere tehtud autoriehteid. Nendeks naisteks on Kaie Nappir, Diana Leenurm, Sveta Paomees, Liia Algvere, Kaja Vainumäe, Eila Tõnisson, Külvi Kummer, Helgi Põllo, Adelaide Eller, Anni Vahtras, Anne-Ly Grab ja Piret Sedrik. Tõele au andes on aga veel seotud naisi: Anni Vahtras kannab fotodel oma ema Linda Vahtrase ja õe Liina Vahtrase ehteid ja Adelaide Elleri ehteid kannab modellina tema lapselaps Annabel Pielberg. Seega kokku on näitusega seotud 15 Hiiumaa naist.

Lisaks suurtele kunstilistele fotodele ehete kandjatest on nende kõrval väljas väiksemad fotod ehetest eraldi. Fotod on pildistanud 2017., 2018. ja 2021. aasta suvedel Hiiumaal fotograaf Kerttu Kruusla. Näitusel saab näha Kärdla linnapea ametiraha ja valikut medalitest ja märkidest, millest osa on Hiiumaa Muuseumi kogust, osa andis näitusele autor ise.

Näitusega koos käib ka raamat „Kõva kivi pehmus: Aado Algvere ehtekunst“, mille on koostanud Aado tütar Kristel Algvere. Raamatus on nende samade Hiiu naiste fotode rikkalikum valik. Aga ka Aado Algvere meistriklass, kus juveliiri tööriistade kõrval leidub lisaks selgitusi ja õpetussõnu nende kasutamise kohta. Raamatu lõpust võib leida pika ja detailse intervjuu Aado Algvere elust ja loomingust. Nii näitus kui ka raamat on mõeldud Aado Algvere 75. sünnipäeva tähistamiseks, mis ongi 14. mail.

Näituse ja raamatu valmimist on toetanud Hiiumaa Kultuurkapitali ekspertgrupp, suur tänu!