Kohvist viidud II (Hiiumaal)

Tänaseks on möödunud sajand nii kirjandusrühmituse Siuru tähelennust kui ka sõna „kohvik“ sünnist. Siurulased olid esimene põlvkond linnakirjanikke, kelle jaoks kohviku roll muutus eksistentsiaalseks. Ühe sellise „purjutava kohvijoomingu“ käigus sündis 1917. aasta kevadel Siuru seltskondliku keelemängu kesktel ka uudissõna kohvik.

Osalt Soome, ent eriti Lääne-Euroopa suurlinnade ( Pariis, Viin, Rooma, Berliin jt) eeskujul asutatud kohvikuid hakkas meie väikekodanlikku linnamiljöösse vähehaaval tekkima Esimese maailmasõja aegu, rohkemal määral aga pärast Vabadussõda.  Kohvikus sai olla lähedal elule, mis kihas suhtlusest ja juhtumistest.

Võiks öelda, et omamoodi on  kohvikud olnud Eesti ümberlõikajateks: seal istudes sai talupojast kultuurrahvas. Meie kultuuriloos on 20. Sajandi erinevatel kümnenditel teatud kohvikutesse koondunud just kirjanikud, kunstnikud, õppejõud, näitlejad, teadlased ja teised vaimuinimesed.

Kohvikusse minnakse eralduma, et argirattast välja pääseda. Oma raha eest ostetakse tunnike-kaks omaenda päevast, et peatuda, keskenduda, mõelda, aknast välja vaadata, kirjutada.

See on näitus kohvi(ku) visuaalsest ja tekstilisest jäljest eesti kunstis ja kirjanduses. Näitusel on esindatud Valev Seina ja Märt Rannasti maalid. Luuletekstide autoriteks on Viivi Luik, Doris Kareva, Jaak Jõerüüt, Jan Kaus, Leelo Tungal, Andrus Kivirähk, Maimu Berg, Jürgen Rooste, Ave Alavainu, Veronika Kivisilla jt

Kujundus: Mae Kivilo, Maarja-Liis Raamat, Alden Jõgisuu

Keeletoimetaja: Klaire Kolmann

Näituse „Kohvist viidud“ I  koostas Kairi Tilga ja see toimus Ed. Vilde Muuseumis Tallinnas.