Kes sa oled, Paul?

NÄITUS PIKAS MAJAS

Näitus on pühendatud Paul Kammi 100. sünniaastapäevale, mis heidab pilgu kunstniku elule ja tegevusele.

Eelmise aasta 29. detsembril möödus 100 aastat Paul Kammi sünnist. Paljude jaoks oli tegemist kuulsaima Kärdla kodanikuga ning tuntuima Hiiumaal alaliselt elava kunstniku ja sõjakangelasega. Tema karm saatus inspireeris paljusid nii Nõukogude Liidus kui sellest väljas. Ometigi on ta ka üks neist, kes on tänapäeval paljudele tundmatu.

Paul Kamm (29.12.1917–19.06.1979) oli Kärdlas sündinud ja tegutsenud kunstnik. Teatavat kunstiannet ilmutas ta juba kooliajal, kuid siis ei pööranud ta sellele suuremat tähelepanu. Keeruline majanduslik olukord sundis noort meest tööle. Nii töötas ta erinevates tekstiiliettevõtetes Hiiumaal kui ka mandril.

Nagu paljud teised tema eakaaslased mobiliseeriti ka Paul Kamm II Maailmasõja ajal Punaarmeesse. Sõja ajal jäi ta aga raskelt haigeks, mille tagajärjel jäi ta liikumatult lamavaks. Püüdlus siiski midagi teha ajendas teda joonistama. Kunstniku aineseks oli tihti mällu talletunud Hiiumaa kohavaated. Ajapikku tema oskused aina paranesid ning 1953. aastal võttis ta esmakordselt osa Kärdla isetegevuslike kunstnike näitusest, kus sai I preemia.

Paul Kammi oli lõpuks märgatud. Olles Suure Isamaasõja tagajärjel invaliidistunud, oli ta sobilik inimene rajooni kangelase kohale. 1961. aastast hakkas Paul Kammi juhendama Olev Soans Eesti NSV Riiklik Kunstiinstituudist. Üsna pea valmisid ka kunstniku tööd möödunud sõja teemadel ning tal tekkis võimalus osaleda Moskvas isetegevuslike kunstnike näitusel, kus sai samuti diplomi. Selle ajaks oli temast saanud kuulsus, kes esines raadios ja teles, kelle kodu oli tihti kohustuslikuks külastuskohaks paljudele Hiiumaale tulnutele ning kellele saabus kirju ja kingitusi üle kogu Nõukogude Liidu. 1963. aastal sai Paul Kammist Eesti NSV Kunstnike Liidu liige ja 1967. aastal astus ta ka Eesti Kommunistlikku Parteisse. Kes ta aga tegelikult oli?

Kauri Kiivramees
Helgi Põllo