Tuulega silmitsi

Alates laupäevast, 20. aprillist on Pikas Majas avatud uus näitus “Tuulega silmitsi”, mis toob Hiiumaa tuulelipud kõrgelt alla, külastajale lähemale.

Hiiumaa on üks vähestest maapiirkondadest Eestis, kus vana tava tuuli jälgida siiani elus püsib. Muistsel ajal olevat siin osatud tuult mõjutada isegi vilistades ja tuulesõlmi harutades. Kuulsad sõlmed seisavad siiani maakonna vapil. Paari viimase aasta jooksul on Hiiumaa Muuseum tegelenud kohalike tuulelippude ülesotsimise ja jäädvustamisega. Neid uurides oleme teada saanud, et kohalikud tegijad on otsinud eeskujusid kirikute tornidest (kuked), suurtest linnadest (Vana Toomas Tallinnas), kuid enamasti siiski loodusest (luik), kodustest asjadest (auto) ja tuttavatest tegevustest (kalapüük, meresõit jms). Vanemad Hiiumaa talulipud olid enamasti puust, hiljem juba ka metallist.

Väljapanekul saab lähedalt uurida, milliseid materjale lippude tegemisel veel on kasutatud. Emotsionaalsust lisavad gümnaasiumiõpilaste valmistatud tuulelippude papist šabloonid. Näituse ehteks on aga Reigi kiriku 1801. aastast pärit tornikiivri muna koos tuulelipu detailidega.

Kui maailma tuulelippude ajalugu jõuab tuhandete aastate taha, siis vanimad teated Hiiumaa lippudest pärinevad alles 18. sajandist.

Kuraator : Helgi Põllo
Foto- ja infostendide kujundus: Urmas Liit

NB! Põnevaid muuseumikogusse kuuluvaid tuulelippe saab näha ka Kassari muuseumimajas eksponeeritud näitusel „Elu saarel. Tuli, vesi, õhk, maa“.