Televiisor Rekord 6

Juulikuu ese

Sellel korral oleme kuu esemeks valinud 1964. aastal Aleksandrovi Raadiotehases valmistatud televiisori Rekord 6.

19. juulil 1955 alustas Tallinnas tööd Eesti Televisioon ning sama aasta sügisel saabusid Hiiumaale ka esimesed televiisorid. Esialgu oli telesignaali edastamiseks mast vaid Tallinnas ning seega oli pealinnast kaugemal signaali vastuvõtmine suhteliselt keeruline, kuid siiski võimalik. Sellegi poolest jäid televiisorid 1950. aastate Hiiumaal veel väga haruldaseks. 1955. aastal, kui tegevust alustas Eesti Televisioon, oli Eestis juba kasutusel 1300 televiisorit. Üheksa aastat hiljem oli neid aga juba üle 130 000.

Hiiumaal läks suurem televiisori vaatamine lahti peale 1965. aastat, kui valmis Orissaare telemast. Masti valmimine hõlbustas märkimisväärselt signaali vastuvõtmist ning samuti oli ka elekter jõudnud varasemast enamate majapidamisteni. Nii saabusid just 1960. aastate lõpul paljudesse Hiiumaa kodudesse päris esimesed televiisorid.

Televiisori tulek majapidamisse oli suur samm edasi modernsema elamise poole. Keerulise ja peene aparaadi saabumine koju tõi endaga kaasa erinevaid vääruskumusi selle kasutamisest. Üheks taoliseks oli villase linikuga televiisori kineskoobi katmine. Nimelt oli levinud teadmine, et päikesevalgus võib televiisori olulise sõlme rikkuda ning selle vältimiseks kaeti kineskoop peale igat vaatamist paksu villase riidega. Tegelikkuses ei kujutanud päike televiisorile mingit ohtu ning tegemist oli ebausuga.