Haruldane trükiplaat kahel näitusel

Kodurahasid on Eestis kasutatud päris palju, kuid aja jooksul on need väga haruldaseks muutunud. Neist veelgi rariteetsemad on aga taoliste kodurahade trükkimise vahendid. Üheks selliseks on trükiplaat, millega tõenäoliselt trükiti Kärdla kalevivabrikus kasutusel olnud kodurahad, mida nimetati klubideks. Meie muuseumis olev ese on lausa nii haruldane, et see on näituselt „Nähtamatu juubilar – Kärdla kalevivabrik 190“ deponeeritud Eesti Panga Muuseumi kodurahade näitusele.

Klubide ametlik nimi oli Arbeits Quittung ehk eesti keeles töö kviitung. Esimesed klubid olid nahast, millel olid peal templid, järgmised papist ning viimased erinevat värvi rahapaberist. Nahast ja papist klubid ei olnud kuigi võltsimiskindlad ning seepärast tehti neid sageli järgi. Värvilisel rahapaberil klubisid oli raskem võltsida, kuid isegi seda on ette tulnud. Riik keelas mitmel korral (1836, 1862, 1864) klubide kasutamise, kuid see ei muutnud esialgu midagi. 1885. aastal külastas Hiiumaad Eestimaa kubermangu kindral-kuberner Sergei Šahhovskoi. Tema külaskäigu tulemusena sunniti vabriku juhtkonda klubisid tagasi ostma ja riigi väljaantud raha käibele võtma. Ümberkorraldused olid läbi viidud 15. veebruariks 1886. aastal. Klubid leidsid lõpu vabriku ahjudes.

Trükiplaat leiti Paluküla-Kärdla vana maantee äärest 2015. aastal. Tõeline ime, et taoline plaat siiani säilinud on. Veelgi suurem ime on aga see, et looduslikku pruunikat tooni plaati märgati ning üles võtma vaevuti.

Eesti Panga Muuseumi Eesti 19. ja 20. sajandi paberkodurahade väljapanek jääb avatuks kuni 27. aprillini. Näitus on koostatud Tõnu Karu, Ago Kõrva ja Eesti muuseumide kogude põhjal. Haruldast trükiplaati saab taas Hiiumaa Muuseumis näha maikuus.

Vaata trükiplaati ka MuISist

Kauri Kiivramees