Ain Kimberi fotonäitus “Mees nagu orkester”

Ain Kimber (12.12.1925 – 26.05.1989) oli mees nagu orkester: fotograaf ja kunstnik, dscf3503-edit_worganisaator ja pedagoog, teoreetik ja fotoajaloolane.

Fotograafina oli Kimber iseõppija, kes 1978. aastaks jõudis fotomeistri austava nimetuseni. 1951–1952 õppis ta ERKI-s (EKA) graafikat ja tegutses aktiivselt ERKI fotolaboris, mis oli sel ajal loomeinimestele paik, kus sai katsetada, vaielda ja analüüsida.

1960 oli ta taasavatava Tallinna Fotoklubi asutajaliige ja 1963–1965 selle esimees. Edasi kuni 1968. aastani töötas Kimber õppejõuna Tallinna Kultuuriülikooli fotoosakonnas, mille ellukutsujaks ta ka oli. Samuti oli ta sõjajärgse Eesti fotohariduse rajaja, sest tema eestvedamisel hakati Tallinna 2. tehnikakoolis koolitama fotograafe. 1969–1971 oli ta selles koolis lektor.

Fotograafias köitis Ain Kimberit enim aktifotode tegemine. 1973. aastal avati Pärnu Koduloomuuseumis Ain Kimberi autorinäitus “Akt ja loodus”. See näitus sai kuulsaks ja ringles üle Eesti. Kõige ligemale Tallinnale jõudis näitus Kirovi kalurikolhoosi Viimsis, kaugemale seda ei lubatud. Tallinnas ei õnnestunud võimekal fotograafil oma eluajal personaalnäitust korraldada, samuti ei näe me tema töid 1974. aastal välja antud kogumikus “Eesti foto 70”. Tema innustava tegevuse jälgi võime aga leida Haapsalust, Narvast, Pärnust, Rakverest, Viljandist ja ka Hiiumaalt.

Ain Kimber oli Hiiumaalt pärit Kimberite suguvõsa seitsmenda põlve liige. Esiisa, Prassi Mihkel, oli 1740. aastal sulane Prassi Siimu talus Harju külas. Järgmised põlved on elanud Värssus, Tempal, Hellamaal, Kärdlas, Vilivallas, Palukülas ja mujal. A. Kimberi vanaisa elas eelmise sajandi algusest Jürna talus, Kuri külas. Isa, Rein Kimber, oli kooliõpetaja Pärnus, kust lahkus 1944. a. Rootsi. Ain Kimber sündis Pärnus, kuid veetis lapsepõlves suvevaheaegu Kuris. 1970-ndatel lõi Ain Kimber Eestis üle kümne fotoklubi, sh. ka Hiiumaale. Suur osa siinse näituse fotosid ongi pildistatud Hiiumaal.

Praegune näitus on koostatud andeka kunstniku auks, tähistamaks tema 90. sünniaastapäeva eelmisel aastal. Näitus on üleval viiendat korda: kaks korda Fotomuuseumis Tallinnas ja kaks korda Viljandis. Eksponeeritud trükikoopiad on valminud autori vanima poja Arnold Kimberi eestvõttel, fotode originaalid asuvad Fotomuuseumis.

Näitus jääb avatuks novembri lõpuni.