Suvehiidlane Alo Hoidre – pidev kunstipiiride nihutaja

NÄITUS PIKAS MAJAS

Näitusel on eksponeeritud valik Alo Hoidre õlimaale, graafikat ja segatehnikas töid. Lisaks näiteid raamatuillustratsioonidest.

Aleksander Horn (hilisema nimega Alo Hoidre) sündis 26. jaanuaril 1916. aastal Petrogradis. Mõni aasta hiljem kolis pere tagasi Eestisse. Kunstikooli Pallas lõpetamise järel 1941. aastal mobiliseeriti noor kunstnik kohe Punaarmeesse. Peale sõda sai Hoidrest aga ligi 40 aastaks Eesti Riikliku Kunstiinstituudi õppejõud. Tema 1950. aastate tööd olid valdavalt kantud sotsialistliku realismi ideedest. Võimalus osaleda 1964. aasta Veneetsia biennaalil tõi kaasa suuri muutusi ja Hoidrest kujunes peagi üks parimaid litograafe Eestis. Samal aastal valmis Alo Hoidrel ja Ants Viidalepal kahasse suvekodu Kassaris. Mitmel järgneval aastal visandasid nad koos ka oma tulevaste tööde jaoks kohalikke maastikke ja inimesi. Tema hilise perioodi looming on koloriidilt rikkalik ja sügav, teemad eksistentsi põhiprobleeme uurivad. 1980. aastatel ja 1990. aastate algul kasutas Hoidre oma töödes paljusid erinevaid materjale ning tehnikaid, maalides lõuendi kõrval kartongile, vaskplaatidele ja isegi puule, katsetades sealjuures just abstraktse kunsti erinevaid võimalusi. Alo Hoidre lahkus meie hulgast 1993. aastal.

Väljapandud tööd pärinevad nii Eesti Kunstimuuseumi, Tallinna Linnamuuseumi, Tallinna Kirjanduskeskuse, Sihtasutuste Virumaa Muuseumid ja Hiiumaa Muuseumid kogudest kui ka erakogudest.