Seinakass ehk vararaud

Veebruarikuu ese

Kuigi nimi viitab armastatud koduloomale, ei ole veebruarikuu esemeks siiski mitte loom, vaid puutöös kasutatav riist. Seinakass ehk vararaud on üks oluline tööriist, mida kasutatakse palkidele vara märkimiseks.

Mis on vara? Palkseinas istuvad palgid üksteise peal nii, et ülemise palgi alumine osa on poolkaare kujuline ja kopeerib alumise palgi pealispinda. Varaks nimetatakse õõnsust, millega istub ülemine palk alumisel palgil.

Puud ei kasva metsas täiesti ühesuguseks ja puutüvi ise on ka rohkem või vähem kooniline ning okslik. Just nende mitmesuguste erisuste märkimiseks kasutataksegi seinakassi ehk vararauda. mille abil kopeeritakse alumise palgi konarused ja koonilisus ülemise palgi pinnale enne kui vara hakatakse puidust välja raiuma.

Üks haara teravik pannakse liikuma alumise palgi ülemise osa peal, teine ülemise palgi alumisel osal, tõmmates niiviisi triibu, millest saab vara piirjoon. Vararaua haarade* fikseerimiseks* kasutatakse siin metallist võru, kuid mõnel juhul lahendatakse probleem puust kiilu või liblikmutri abil.

Seinakasse kasutatakse ka tänapäeval. Aja jooksul on neid küll mõnevõrra täiustatud. Mõnele on pandud külge vesilood või lisatud koht pliiatsi kinnitamiseks. Üldine tööprintsiip on aga jäänud enam-vähem samaks.

Kuu esemeks oleva seinakassi on valmistanud Priidu Kopli (1864-1946) Kassari saarelt.

Kauri Kiivramees