Segumasin ehk betoonisegur

Jaanuarikuu ese

Nii nagu ei ole võimalik teha maailmakaarti mõõtkavas üks ühele, ei ole võimalik muuseumil ka kõiki maailma asju endale koguda. Seetõttu laename mõned esemed vaid näitustel eksponeerimiseks. Laenatud on ka selle kuu esemena tutvustatav segumasin ehk betoonisegur, mille abil saab tsementi, vett, liiva ja kruusa segades valmistada betooni. Esimene horisontaalse korpusega pöörlev liikursegur võeti kasutusele 1930. aastal Ameerika Ühendriikides.

Välja pandud segumasina omanikuks on aktsiaselts Keina Ehitus, mis alustas tegevust 1994. aastal. Enne seda tegutses ettevõte Eesti NSV Ministrite Nõukogu Koondise “Eesti Põllumajandustehnika“ Hiiumaa osakonna ehitusbrigaadina ning 1991. aastast sama asutuse baasil loodud AS Keina ühe osana. AS Keina tegevusvaldkond oli väga lai – see tootis turvast, tegeles maaparandusega, projekteeris uusehitisi, omas puhkebaase ning haldas varasemalt EPT-le kuulunud elamuid. Siiski kuulus enamik ettevõtte tootmisvahenditest riigile ning suur osa nendest erastati 1994. aasta mais, mille tulemusel tekkis 14 uut ettevõtet.

Miks on aga segumasin muuseumis? Seda tulge juba vaatama Hiiumaa Muuseumi 50. juubelile pühendatud näitusele „Täna 50 aastat tagasi“.

Kauri Kiivramees