Külalisraamat (PKMM 230:3 A5662)

Märtsikuu ese

1960. aastate keskpaigaks oli paljude Hiiumaa elanike elujärg sõjajärgsete aastatega võrreldes oluliselt paranenud. Üks, milles see väljendus, oli kunstitööde sagedasem ostmine. Neid kingiti suursündmuste korral lähedastele ning sõpradele.

Märkimisväärselt kasvas kodudes nii graafiliste tööde, keraamiliste plaatide kui ka nahkehistöö osakaal. Igas peres leidus mõni kaunis fotoalbum või nahkkarp. Asutustes ja näitusesaalides hakati kasutama külaliste sissekannete jaoks kauneid nahkkaantega raamatuid.

Märtsikuu museaalina eksponeeritud nahkehistöö pärineb sõjaveteranist kunstniku Paul Kammi kodust Kärdlas, kus seda kasutati ligi kümme aastat. Sissekannete allkirjadest loeme välja   Artur Vaderi, Aleksei Müürissepa, Maksim Kauberi, Mats Traadi, Ly Seppeli, Uno Lahe ja paljude teiste omaaegsete poliitikute ning loomeinimeste nimed.

Ei ole täpselt teada, kes selle kauni külalisraamatu kujundas, kuid analoogiaid silmas pidades võiks tegu olla kas Elgi Reemetsa (1910–1987) või Adamson-Ericu (1902–1968) loominguga. Pigem viimase omaga. Mõlemad nad kasutasid oma töödes sageli stiliseeritud maasika ja rangipuu motiivi.

Töö teostati ja turustati Eesti NSV Kunstifondi kaudu, mille eelkäijaks oli 1940. aastal loodud Eesti NSV Kunstnike kooperatiiv. Fond tegeles kunstinäituste korraldamise ning kunstiloomingu ostu-müügiga. Kunstifondi rahastuse toel asutati ka omaaegne kunstikombinaat “Ars”. Kunstifond lõpetas tegevuse 1996. aastal.  Varad ja tööülesanded anti üle Eesti Kunstnike Liidule.

Tänavu märtsis tähistab Eesti professionaalne nahakunst oma sajandat aastapäeva.