Kohvinõu

Augustikuu ese

26. jaanuaril 1966 tähistas kunstnik Alo Hoidre oma 50. juubelit. Juubelitega käivad kaasas ka kingitused ning selle kuu esemeks ongi üks neist. Kiri vaskanumal ütleb: “Olen teeninud kohvikus Niguliste tn Tallinnas üle 50A“. Seega on arvatavasti tegemist nõuga, mille sees hoiti enne serveerimist kas kuuma kohvi või vett.

Niguliste tänav on Tallinna kohvikukultuuri ajalooga tihedalt seotud. Nimelt asusid paljud juba 18. sajandil alustanud kohvikud just selles kandis. Näiteks üks neist, 1774. aastal alustanud Stadt Hamburg, tegutses aadressil Niguliste tänav 2. Veidi hiljem töötas samanimeline kohvik hotelli Hamburg vastas, samuti Niguliste tänaval. Omanikuks oli keegi Gilly nimeline mees. Need kaks kohvikut ei jäänud sel tänaval sugugi ainsaiks. Kuidas see omapärane kohvinõu leidis tee Alo Hoidre sõprade juurde, ei ole aga teada.

Alo Hoidre (26. jaanuar 1916 – 2. veebruar 1993) oli kunstnik ja kunstipedagoog, kes veetis oma suved Kassaris. Ants Viidalepal ja Alo Hoidrel õnnestus ühekoos osta sealt üks vana ja lagunenud talukoht, kuhu nad panid püsti Kõpu kandist toodud palkmaja. Nii said neist ühed esimesed sõjajärgsed suvitajad sellel väikesel saarel.