Viimased uudised

Kirjanduslik koosviibimine “Hea uskuda on mõnda väikest imet”

Olete oodatud

laupäeval, 24. märtsil kell 17.30

Pikka Majja kirjanduslikule koosviibimisele “Hea uskuda on mõnda väikest imet”, kus tuleb juttu lootusest.

Publiku ette astuvad Tõnu Õnnepalu, Mait Vaik, Paul-Eerik Rummo, Viiu Härm, Arvo Valton, Hiiumaa gümnaasiumi noored, Harri Rinne.

Sisepääs tasuta.


Pikas Majas saab näha meeste mänguasju

Pika Maja näituseruumides saab näha killukest tõeliselt kirjust ja põnevast tööriistamaailmast. Saaremaalt pärit näitusel “Meeste mänguasjad – puutöö” on välja pandud valik arhitekti ja restauraatori Tõnu Parmaksoni tööriistakogust. 

Tule ja vaata milliseid puutööriistu kasutasid Eesti talumehed ja käsitöölised 18. saj keskapigast 20. saj keskpaigani!

Aastatuhandete jooksul on inimkond leiutanud kivikirvest kuni arvuti juhitud CNC freespingini sadu ja sadu erinevaid tööriistu, et suvalisest puutükist midagi kasulikku valmistada. Mõnel juhul on need väga robustsed, käepärasest materjalist kohaliku talumehe või käsitöölise enda valmistatud, kuid siiski igati otstarvet täitvad ainueksemplarid, teisel juhul aga nimekate manufaktuuride või vabrikute seeriatoodang, kus kasutati parimaid saadaolevaid materjale ja teati, mis on tootedisain ning -ergonoomika. Tööriist ei ole kunagi olnud ainult tööriist. See on ka staatuse sümbol ja kallis vara ning kellegi jaoks ka lõuend oma kunstimeele väljendamiseks. Paljud aastakümnete või ka sajandivanusetest tööriistadest täidavad siiani kellegi käes oma algset otstarvet, paljudest aga on saanud kultuurilugu, emotsionaalsed mälestused või moekad disainielemendid kusagil modernistlikus villas ja mõnelgi juhul…mänguasjad, millede seltsis täiskasvanu veedab vahel vaba aega, kui palgatöö on tehtud, lapsed kasvatatud ja kõht täis.

Näituse on koostanud Tõnu Sepp.