Viimased uudised

Uus näitus Pikas Majas viib kirjanduslukku

Pikas Majas on avatud uus näitus raamatutest Vaapo Vaheri isiklikust raamatukogust, mida ta kasutas oma teose “Hiiumaa kirjanduslugu” kirjutamisel.

Raamatute hulgas leidub hulk haruldusi: Aino Kallase, Villem Ridala, Marie Underi, Ain Kalmuse, Julius Oengo ja mitmete teiste autorite teoste esmatrükid. On mõned ammused, õnnelikult säilinud lasteraamatud Hiiumaa autorite sulest ja ajakirjanumbrid aegade tagant. Saab näha ka mõningaid autentseid dokumente.

Näitusel on eksponeeritud ka köiteid, mis pole küll rariteedid, kuid siinse kirjanduse suhtes olulised ja aitavad samuti lisada Hiiumaa kirjandusloole selgust ning sügavust.


Kõigile vanade fotode huvilistele

Hiiumaa Muuseum avas veebilehe ajakirjanik Endel Saare fotokogust, mis jõudis muuseumi 2019. aastal.

Endel Saar oli juba 1950. aastatest alates ajakirjanik erinevatel aegadel Hiiumaal ilmavalgust näinud ajalehtedes. Lehe lugudele illustratsioonide hankimine ajendas teda tegelema ka fotograafiaga. Endli lehelood keskendusid paljus tavalise Hiiumaa inimese elule, mis kajastub ka tema fotode hulgas. Sealt võib leida portreefotosid erinevatelt elualadelt, inimesi nende töösituatsioonides ja ka fotosid Hiiumaa erinevatest sündmustest. Ajaliselt katavad fotod perioodi 1960. aastatest 2000. aastate alguseni.

Kahjuks on aja jooksul fotode juurde käiv info kaduma saanud. Puudu on inimeste nimed või siis millise paiga või sündmusega on tegemist. Seepärast palumegi teie abi fotode tuvastamisel.

Esimese katsetuse tegime juba neljapäeval, 16. jaanuaril, kui muuseumi pedagoog Ille tutvustas Kärdla Eakate Päevakeskuses pensionäridele Hiiumaa Muuseumi „fotokasti“. Kellele ikka vanu fotosid näidata, kui neile, kes võiksid veel mäletada. Seetõttu on pensionäride kooskäimised tänuväärsed. Midagi tuleb ikka meelde ja iga meenutusega seostub midagi uut.

Endel Saare fotode veebilehele saad minna siit: https://www.hiiumaamuuseum.ee/digikogu/ või ka läbi kodulehe, kus ootavad äratundmist kaks albumit fotosid. Oma info pildi kohta saad kirjutada kohe samale lehele.

Suur kummardus kõigile, tänu kellele mitmed tundmatud näod ja kohad jälle tuttavaks saavad!