Viimased uudised

Hiiumaalt kogutud pitsid MuISis vaatamiseks!

Meil on hea meel teatada, et Hiiumaa Muuseumi rikkalik pitsikogu on Eesti Muusemide Veebiväravas MuIS kõikidele huvilistele nähtav. Mitmetele pitsidele on lisaks fotole juurde lisatud ka mustrijoonis, mis on üles joonistatud Pikas Majas tegutsenud pitsiklubi liikmete poolt. Heegelpitsikogus on üle saja vahe- ja äärepitsi, mis passiksid hästi ka tänapäeva tarbetekstiile kaunistama. Lisaks heegelpitsidele on kogus hiiu naiste elulaadi ilmestamaks ka mõned teistes tehnikates tehtud pitsid, näiteks kootud pitsiproov Lepa Annalt, kes valmistas selle vahetult enne oma surma 1980. aasta lõpus.
Vaata siit: 
https://www.muis.ee/museaalview/1938597

Otsetee Hiiumaa Muuseumi pitside juurde leiad, valides leheküljelt muis.ee alalehe – muuseumide kogud – selle alt Hiiumaa Muuseumid SA, klikates tekstiili teemakogule pitsid.

 


Hiiumaa Muuseumi nähtamatu juubilar!

Pikas Majas on avatud uus näitus “Nähtamatu juubilar – Kärdla kalevivabrik 190”.

Tänavu möödub 190 aastat Kärdla kalevivabriku loomisest Hiiumaal. Mõnes mõttes võib selles näha ka linna kui sellise juubelit, kuigi linnaõiguse sai Kärdla alles 1938. aastal. Kärdla varasema elustiili lõpu alguseks võib pidada 1810. aastat, kui enamik rootsi peresid lahkuma sunniti ja nende küla alale karjamõis loodi. Toona ei olnud näha mingeid eelduseid, et Kärdlast võiks saada „hiidlaste pealinn“ nagu seda tänapäeval kujutatakse. 1829. aastal loodi Kärdla kalevivabrik, mis muutis asula jaoks asjade käiku.

Näitusel „Nähtamatu juubilar – Kärdla kalevivabrik 190“ saab ülevaate vabriku nähtamatust mõjust Kärdla linnale ja selle elanike eluviisi kujunemisele, põnevatest vabrikuga seotud tegelastest ja nende lugudest ning veidi ka raskest tööst vabriku sees.

Vabriku nähtamatu haare hoiab endiselt Kärdlat oma pihus – kutsume Sind saama sellest osa!