Viimased uudised

Jõulukingitus Hiiumaa lasteaedadele ja koolidele

Reedel, 15. detsembril andsime Pikas Majas Hiiumaa koolide ja lasteaeda esindajatele pidulikult üle toredad jõulukingitused.

Tuntud kunstikoguja ja ärimees Enn Kunila võttis enne jõule Hiiumaa Muuseumiga ühendust ja rääkis oma soovist kinkida Hiiumaa lastele värviraamatud. Raamat “Kalavõrk ja piimamannerg” trükiti ühe tema kollektsiooni tutvustava kunstinäituse ajaks, et just kõige väiksemaid vaatajaid köita. Selles on näiteid meie Eesti tuntud kunstnike töödest nagu A. Laikmaa, K. Mägi, N. Triik, R. Uutmaa ja teised. Alanud on Eesti Vabariik 100 aasta, mil on põhjust eriti hoolikalt oma riigi ja rahva kultuuriväärtusi esile tuua ning tundma õppida. Kunstiga võiks tutvust teha juba mudilaseeas ja värviraamat on selleks tore võimalus. Eriti siin Hiiumaal, kust kunstimuuseumidesse minemine igapäevaselt ei ole kuigi lihtne. Selliste sõnadega tutvustas Helgi Põllo värviraamatu saamislugu.

Hiiumaa Muuseumi juhataja Toomas Kokovkin tänas koole ja lasteaedasid tehtud koostöö eest ja soovis, et selline suurepärane ühistegevus jätkuks ka uuel aastal. Sõna võttis ka Kärdla Põhikooli õppealajuhataja Ivi Remmelg, kes rääkis põgusalt kooli lähiaja plaanidest, kuhu on kavas kaasata ka muuseum. Vastuvõtt jätkus kohvilauas, kus vahetati muljeid muuseumielamustest.

Soovime kõigile kauneid pühi ja muuseumirohket uut aastat!


Harukordne leid enne jõule ja juubeliaastat

Juba sellel nädalavahetusel toimuval jõululaadal ahvatleb Hiiumaa Muuseum külastajaid millegi täiesti uue ja erakordsega!

Sorteerides helilooja Rudolf Tobiase perest järele jäänud pabereid, pudenes tema õdede kirjavahetuse hulgast välja üks veidi kortsunud vihikuleht saksakeelse tekstiga. Selle ülemises servas seisis: Familien Pfefferkuchen ehk Perekonna piparkoogid. Näis, et suure pere ema Emilie isiklikult oli selle koogitegemise õpetuse paberile pannud. Nii vähemalt tundus vanapärast kirjaviisi vaadates. Hiljem tuli välja veel teinegi leht sama retseptiga, kuid kirjutatuna juba kellegi noorema inimese poolt. Küllap see on igas peres nõnda, et kui midagi väärtuslikku põlvest põlve edasi anda soovitakse, siis muudkui kirjutatakse seda ümber. Nüüd on need mõnusad pomerantsimaitselised küpsised juba ära proovitud. Imepärased, tõepoolest! Ja mõjuvad sama juureshoidvalt kui kaunis muusika.

Kes oleks osanud arvata, et Tobiaste pere suudab meid veel millegi nii kodusega üllatada. Ja seda ajal, kui on kohe-kohe kätte jõudmas eriline aasta, mil tähistame üheskoos Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva. Kuid ühtlasi on see ka aasta, mil möödub 100 aastat meie andeka muusiku Rudolf Tobiase surmast ning 145 tema sünnist.

Et sellele kõigele väärikalt vastu astuda, tuleb Hiiumaa Muuseum tänavusel jõululaadal välja Tobiaste pere piparkoogitainaga, millest krõmpsuvaid pomerantsikooke tehes saab igaüks mõelda nii kaduvale ajale kui püsivatele väärtustele.